MENU
plakat 1

plakat 2

plakat 3

plakat 4

Kilka faktów na temat skanowania

Terminologia związana z procesem skanowania jest mało znana. Warto się nad tym pochylić, aby zrozumieć „pismo”, jakim operują na co dzień osoby zajmujące się digitalizacją.

Trzy najważniejsze pojęcia, bez których nie można mówić o digitalizacji to: obraz cyfrowy, piksel i rozdzielczość.

Czym jest obraz cyfrowy? To nic innego, jak elektroniczna reprezentacja obrazów postrzeganych przez człowieka. Uzyskuje się je za pomocą cyfrowego aparatu fotograficznego, cyfrowej kamery lub w wyniku skanowania. Obraz cyfrowy jest uzyskiwany poprzez próbkowanie siatki prostokątnej pikseli obrazu analogowego z określoną rozdzielczością. W związku z tym, co to jest piksel i rozdzielczość?

Piksel to po prostu najmniejsza część obrazu, który wyświetlany jest na ekranie monitora. Precyzyjniej rzecz ujmując to punkt, którego parametrami są: miejsce na ekranie i kolor. Liczba pikseli, które widoczne są jednocześnie na ekranie to rozdzielczość obrazu.

Rozdzielczość jest najważniejszym parametrem, określającym jakość obrazu cyfrowego i potencjał skanerów. Należy zaznaczyć, że skanery posiadają z góry określoną rozdzielczość, która wynika z ich konstrukcji. Jest ona wyrażona liczbą punktów w pionie i poziomie jaką dane urządzenie może próbkować. Rozdzielczość najczęściej wyrażana jest w jednostkach dpi („kropka na cal” – dotyczy punktów, które drukarka może wydrukować na papierze) i ppi („piksel na cal”). Przykładowo jeżeli maksymalna rozdzielczość skanera wynosi 600 dpi, to znaczy, że matryca skanera jest w stanie podzielić każdy cal oryginalnego obrazu na 600 elementów. W tym celu skaner jest wyposażony w odpowiednią liczbę światłoczułych elementów, z których każdy mierzy jasność wycinka oryginału (czyli skaner o rozdzielczości 600 dpi może podzielić 2.54 cm (1 cal) oryginału na maksymalnie 600 pikseli). Zazwyczaj nie skanuje się z maksymalną mocą. Rozdzielczość skanowania może zostać zmniejszona i dostosowana do wymagań.

W procesie digitalizacji Projektu Portal Bezpieczeństwa i Obronności ASzWoj najczęściej skanuje się materiał w rozdzielczości 400 dpi, pomimo, że maksymalna moc wynosi 600 lub 1000 dpi (w zależności od skanera). Starodruki i książki o wysokiej wartości skanowane są w rozdzielczości 600 dpi, aby uzyskać dokładniejsze odwzorowanie oryginału.

Do obejrzenia wyników pracy skanerzystów zapraszamy już wkrótce.

***

5 grudnia w murach Biblioteki Głównej ASzWoj odbyła się konferencja „100 lat wojskowego bibliotekarstwa naukowego. Od zbiorów tradycyjnych do cyfrowych Portal Bezpieczeństwa i Obronności Akademii Sztuki Wojennej”. Zapraszamy niebawem do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia!


wróć