MENU
plakat 1

plakat 2

plakat 3

plakat 4

Nowy sprzęt w serwerowni uruchomiony!

W ramach Projektu „Portal Bezpieczeństwa i Obronności Akademii Sztuki Wojennej” Biblioteka Główna ASzWoj została wyposażona w nowoczesną serwerownię.

Remont pomieszczenia przeznaczonego na serwerownie, który przeprowadzono pod koniec 2017 roku, znacząco wpłynął na poprawę warunków lokum, tym samym zapewniając skuteczne i efektywne działanie urządzeń i serwerów.

W grudniu 2018 roku firma Opteam, dostarczająca rozwiązania informatyczne dla uczelni wyższych i instytucji publicznych, doręczyła nowy sprzęt do serwerowni Biblioteki Głównej ASzWoj.


Fot. 1. Kierownik Projektu "Portal Bezpieczeństwa i Obronności ASzWoj” Pani Maja Jasińska-Łukasiak na tle szafy rackowej (stelażowej) w serwerowni

Serwerownia jest wydzielonym pomieszczeniem, które stanowi środowisko pracy komputerów (pełniących rolę serwerów) oraz aktywnych i pasywnych elementów sieci komputerowych. Wewnątrz serwerowni umieszczane są tak zwane szafy rackowe (stelażowe), w których montuje się urządzenia i sprzęt (Fot. 2.)

Istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania serwerowni jest zachowanie w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności (45%) oraz temperatury powietrza (20 stopni Celsjusza). Ponadto ważna jest dywersyfikacja źródeł zasilania serwerowni oraz systemy zasilania awaryjnego UPS (zasilacz bezprzewodowy, awaryjny), które zapewniają utrzymanie ciągłości pracy urządzeń.

Należy zaznaczyć, że w przypadku serwerów internetowych stosowane są różne łącza dostawców Internetu, co gwarantuje widoczność serwerów nawet w przypadku wystąpienia awarii jednego z łączy.        

Nowoczesna serwerownia działająca w ramach Projektu „Portal Bezpieczeństwa i Obronności ASzWoj” spełnia powyższe kryteria, co więcej wyposażona jest w podłogi technologiczne (podniesione), które ułatwiają prowadzenie okablowania do szaf rack.


Fot. 2. Nowe szafy stelażowe Quantum w serwerowni.

Uruchomienie nowego sprzętu usprawniło pracę systemów i komputerów wykorzystywanych podczas całego procesu digitalizacji zasobów Biblioteki Głównej ASzWoj. Jest to swoiste "centrum zarządzania" systemami i łączami internetowymi, które nawet w przypadku awarii, umożliwi ciągłość i efektywność pracy skanerzystów i pracowników zajmujących się opracowywaniem katalogów.


wróć