MENU

Społeczność ASzWoj uczciła pamięć Żołnierzy Niezłomnych

28 lutego 2020 roku w Akademii Sztuki Wojennej odbyła się uroczystość związana z obchodami święta Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. o. Rafała Kalinowskiego. Eucharystię odprawił  i homilię wygłosił ks. kan. ppłk dr Ireneusz Biruś – kapelan ASzWoj.

Następnie odbyła się uroczysta zbiórka. Kadra, pracownicy i studenci Akademii Sztuki Wojennej oraz zaproszeni goście oddali hołd Żołnierzom Wiernym Przysiędze.

– Żołnierze Niezłomni przez dziesięciolecia byli spychani na margines naszej narodowej historii. Dzisiaj przywracamy im należne miejsce w panteonie bohaterów, przypominając ich sylwetki, życiorysy i dramatyczne wybory. Wielu z nich przetrwało w pamięci lokalnych społeczności, bliskich i towarzyszy broni. Stojąc w obliczu stalinowskich represji, świadomi, że Polska, o którą walczyli przez sześć lat wojny i okupacji, stała się ofiarą kolejnego zniewolenia, podjęli decyzję by nie składać broni, ale walczyć dalej o upragnioną wolność (…). Żołnierze Niezłomni są naszymi bohaterami, stojąc w jednym szeregu z tymi, którzy walczyli o naszą suwerenność w powstaniach narodowych, w wojnie polsko-bolszewickiej i na frontach II wojny światowej – powiedział rektor-komendant ASzWoj gen bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz.

Podczas uroczystości pracownikom Akademii wręczone zostały medale i odznaki.

Odznaczenia otrzymali:

Brązowy Krzyż Zasługi:
- płk dr hab. inż. Leszek Elak
- dr hab. Jarosław Solarz

Medal Złoty za Długoletnią Służbę:
- dr hab. Bogdan Michailiuk

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę:
- ppłk dr Piotr Krzykowski
- mjr dr Waldemar Pawlos
- mjr Tomasz Rowiński
- ppłk dr Marek Żyła

Medal Komisji Edukacji Narodowej:
- ppłk dr Piotr Harężlak

Odznaka Zasłużony Żołnierz:
- ppłk Szymon Markiewicz
- ppłk Zdzisław Malinowski
- ppłk Piotr Harężlak
- ppłk Andrzej Soboń
- ppłk Jacek Stempień
- ppłk Wojciech Sójka
- ppłk Dariusz Nowak
- ppłk Dariusz Grala
- mjr Piotr Maśloch

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” delegacja ASzWoj oddała hołd zmarłym obrońcom Ojczyzny, zapalając symboliczne znicze przy pomnikach na terenie Rembertowa.

***

Zapraszamy do obejrzenia okolicznościowej wystawy w foyer Klubu Akademii Sztuki Wojennej, poświęconej pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Ponadto, w sali widowiskowo-konferencyjnej Klubu ASzWoj, 1 marca 2020 roku o godzinie 16:00 odbędzie się emisja filmu pt. "Pilecki" w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Wstęp wolny.


wróć