MENU

#RazemBezpieczni: polsko-amerykański piknik wojskowy

6 lipca 2017 r., bezpośrednio po zakończeniu oficjalnej wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce, na błoniach PGE Narodowego w Warszawie odbył się polsko-amerykański piknik wojskowy. Organizatorem imprezy byłoMinisterstwo Obrony Narodowej, Ambasada USA w Warszawie oraz PGE Narodowy.

Swoje stoiska wystawiły zarówno jednostki wojskowe reprezentujące różne rodzaje Sił Zbrojnych, jak i podmioty współpracujące z wojskiem, m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa. Zaprezentowała się także Akademia Sztuki Wojennej, której przedstawiciele, licznie odwiedzającym przekazywali informacje związane z trwającą właśnie rekrutacją.

Piknik otworzył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który nawiązał bezpośrednio do bieżących wydarzeń: - To szczególny dla Polski i całej Europy dzień, dzień piękny, dzień wspaniały, dzień, w którym sojusz polsko-amerykański został umocniony jak nigdy w ciągu ostatnich 200 lat. Szczególnym powodem do świętowania było również zawarcie memorandum intencyjnego w sprawie zakupu od USA zestawów „Patriot” dla Polski.

Poruszającym momentem podczas ceremonii otwarcia było wystąpienie porucznika Karola Cierpicy - żołnierza, który został ranny podczas ataku na bazę Ghazni w 2013 roku. Swoje życie porucznik Cierpica zawdzięcza amerykańskiemu żołnierzowi M. Ollisowi, który zmarł w wyniku odniesionych ran. Zaapelował o wsparcie w „oddawaniu świadectwa” na temat polsko-amerykańskiego braterstwa broni.

Zobacz również:


wróć