MENU

Zjazd Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK

W dniach 10-11 lipca br. w murach Akademii Sztuki Wojennej odbył się XXXVIII Zjazd Żołnierzy 27. WDP AK i Okręgu Wołyńskiego ŚZZ AK z okazji 73 rocznicy Akcji „Burza” i 74 rocznicy ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

– Należy podkreślić, że 27. Wołyńska Dywizja Piechoty była jedynym w swoim rodzaju fenomenem. Nie ma lepszego miejsca niż Akademia Sztuki Wojennej do sławienia pamięci tych bohaterów – tymi słowami powitał gości zebranych w auli Biblioteki Głównej ASzWoj rektor-komendant, gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz.

enerał Parafianowicz, który objął Zjazd swoim honorowym patronatem, przypomniał pokrótce historię i dokonania 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W swoim wystąpieniu odwołał się również do słów ministra obrony narodowej, który podkreślał, że bez zakorzenienia w historii polskiej niepodległościowej tradycji, nawet najwspanialsze osiągnięcia taktyczne i wiedzy strategicznej nie pomogą w obronie ojczyzny, bez „ducha oficera polskiego”. Tego „ducha”, którego przykład dają obecni na sali żołnierze AK, kombatanci i weterani walk niepodległościowych.

W wydarzeniu wzięli udział także m.in.: przedstawiciele Środowisk Okręgu Wołyńskiego, Prezes Zarządu Wołyńskiego Anna Lewak oraz reprezentujący Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Tomasz Stachurski, który wręczył zasłużonym okolicznościowe odznaczenia w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Obchody objęły również wprowadzenie sztandaru, odśpiewanie hymnu państwowego oraz występ chóru „Lutnia” ze Wschowy. Po uroczystej inauguracji uczestnicy Zjazdu udali się do Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie odbył się koncert „Oratorium Wołyńskie” Krzesimira Dębskiego.

Drugiego dnia uroczystości, po mszy św. w kościele w Rembertowie, goście wzięli udział w apelu pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Centralne uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP odbyły się z udziałem ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza oraz przedstawicieli rządu przy asyście honorowej Wojska Polskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej na „Skwerze Wołyńskim”.

Zobacz również:


wróć