MENU

„Polska Skrzydła Chwały”, czyli spotkanie z Husarią Rzeczypospolitej

W dniach 16-17 września Akademia Sztuki Wojennej wzięła udział w pierwszej edycji wydarzenia „Polska Skrzydła Chwały” odbywającego się w warszawskim Forcie Bema. Dwudniowa impreza miała charakter historycznego pikniku z masą atrakcji dla całej rodziny.

W miniony weekend teren Fortu Bema przeistoczył się w pole potyczek i utarczek zbrojnych, dając tym samym pole do popisu rekonstrukcyjnej szarży husarii. W programie imprezy znalazły się historyczne inscenizacje, pokazy kunsztu jazdy konnej, prezentacje współczesnych jednostek wojskowych, grup rekonstrukcyjnych i proobronnych, koncerty, przedstawienia, gry, salwy armatnie i pokazy multimedialne.

Można było odwiedzić towarzysza husarskiego i zerknąć, jak mieszka w swojej polowej stancyji. Zobaczyć, jak obozuje rajtaria i piechota cudzoziemska, jak manewruje na placu ćwiczeń oraz buduje swój obóz. Nie zabrakło musztry paradnej Orkiestry Wojskowej oraz żołnierskiej grochówki, a Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podstawiło ambulans do poboru krwi. Do tego prezentacje współczesnych jednostek Wojska Polskiego i Żandarmerii Wojskowej, w tym również Akademii Sztuki Wojennej!

„Polska Skrzydła Chwały” było spotkaniem dla całych rodzin. Wydarzenie miało pobudzić zainteresowanie polską historią pokazaną w sposób żywy i interesujący. Inscenizacje, a także imprezy towarzyszące, posłużyły również jako inspiracja do większej aktywności i odpowiedzialnego włączania się w życie rodzin, społeczności lokalnych oraz całego kraju.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Skrzydła Chwały, we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bemowo, Agencją Mienia Wojskowego, Departamentem Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwa Obrony Narodowej, Związkiem Dużych Rodzin 3+, Fundacją Cyryla i Metodego – Tato.net, Fundacją Mamy i Taty.

W dniach 16-17 września Akademia Sztuki Wojennej wzięła udział w pierwszej edycji wydarzenia „Polska Skrzydła Chwały” odbywającym się w warszawskim Forcie Bema. Dwudniowa impreza miała charakter historycznego pikniku z masą atrakcji dla całej rodziny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Zobacz również:


wróć