MENU

Kryzysowo-hybrydowa "Twierdza-18"

W Wydziale Wojskowym Akademii Sztuki Wojennej trwa pierwsza faza (kryzysowo-hybrydowa) ćwiczenia TWIERDZA-18.

- Realistyczny scenariusz ćwiczenia przewiduje sytuację chaosu i braku stabilizacji w określonym rejonie fikcyjnego państwa, wywołaną w dużej mierze przez działania hybrydowe państwa-agresora. W toku ćwiczenia pojawiają się więc działania nieregularne, dywersyjne, propagandowe, a także niebezpieczne incydenty w cyberprzestrzeni. – wyjaśnia płk dr hab. Leszek Elak, kierownik ćwiczenia.

Nowy typ ćwiczenia

Taka sytuacja wywołuje potrzebę przeprowadzenia wielu niestandardowych, skomplikowanych analiz środowiska i podmiotów działających w ogarniętym chaosie regionie. To z kolei prowadzi do konieczności przygotowania różnych wariantów działania i uwzględnienia w nich wielu czynników niemilitarnych-cywilnych, które będą oddziaływać na nasze siły wojskowe. Złożoność planowania działań w ćwiczeniu Twierdza-18 wynika również z tego, że szeroko rozumiane czynniki „cywilne” takie jak np. postawy przedstawicieli mediów i liderów opinii publicznej bardzo często silnie będą warunkować możliwości osiągnięcie założonych celów operacyjnych wojska. Pod tym względem dla oficerów sztabów pododdziałów taktycznych jest to ćwiczenie bardzo wymagające, innowacyjne w stosunku do ćwiczeń, które miały miejsce w Akademii dotychczas.

Przede wszystkim współpraca

Uczestnicy ćwiczenia, studiujący w ASzWoj oficerowie, ale i studenci cywilni kierunku obronność uczą się i doskonalą swoje umiejętności planowania i organizowania przemieszczenie zgrupowania taktycznego do rejonu ogarniętego konfliktem społeczno-politycznym, podsycanym przez wrogie państwo. Rozpoznają przeciwnika i planują wraz z WOT działania przeciwdywersyjne. Organizują współdziałanie wojska ze Strażą Graniczną w celu ochrony granicy państwa. Planują współpracę z Policją by mieszkańcy ogarniętego zamieszkami regionu mogli poczuć się bezpiecznie. Udzielają pomocy i zapewniają bezpieczeństwo władzom samorządowym i administracji państwowej w sprawowaniu ich funkcji. Razem z MSWiA, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego i organizacjami pozarządowymi planują pomoc uchodźcom, masowo napływającym na teren ćwiczącego państwa. Wreszcie poprzez media informują o swoich działaniach społeczność narodową i międzynarodową. Oficerowie prasowi odpowiadają na ataki dezinformacyjne przeciwnika. To tylko kilka z problemów do rozwiązania.

Synchronizacja

W takich uwarunkowaniach kluczem do osiągnięcia planowanych celów operacji jest synchronizacja własnych działań i ścisła współpraca z podmiotami cywilnymi oraz mieszkańcami ogarniętego konfliktem regionu.   

Zobacz galerię zdjęć z I etapu ćwiczenia "TWIERDZA-18"


wróć