MENU

Czy wiesz, że w Eddleston, na terenie parkowym zamku Barony Castle, w którym mieściła się WSWoj podczas II wojny światowej, znajduje się największa na świecie mapa plastyczna - Wielka Polska Mapa Szkocji?

Wielka Polska Mapa Szkocji nazywana również Wielką Mapą gen. Maczka jest  trójwymiarowym modelem Szkocji o wymiarach 50 × 40 m wykonanym z betonu i kamienia.

Mapa znajduje się na terenie parkowym zamku Barony Castle (zwanym również Black Barony) na obrzeżach wioski Eddleston w hrabstwie Scottish Borders. W miejscu tym, podczas II wojny światowej mieściła się Wyższa Szkoła Wojenna.

Tę ogromną konstrukcję zbudowano w skali 1:10 000 w poziomie, zastosowano również pięciokrotne przewyższenie skali pionowej. Model w plastyczny sposób odwzorowuje Szkocję w miniaturze. Mapa została zbudowana w 1975 r., jednak jej historia sięga czasów II wojny światowej. W latach 1939-1946 w zamku prowadzono kursy w ramach Wyższej Szkoły Wojennej. W celu poznania warunków terenowych Szkocji na dziedzińcu zamkowym stworzono tymczasową, przestrzenną mapę kraju.

W 1969 r. jeden z byłych podwładnych gen. Maczka — Jan Tomasik kupił Barony Castle. To właśnie on był pomysłodawcą odtworzenia mapy Szkocji, która kiedyś znajdowała się na dziedzińcu zamku.  W tym celu na początku lat 70. spotkał się z prof. Mieczysławem Klimaszewskim, dyrektorem Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i podsunął mu pomysł stworzenia dużej, plastycznej i trwałej mapy. Projektem zajął się kartograf dr Kazimierz Trafas.

Mapa jest jednym z symboli przypominających o obecności polskich żołnierzy w Szkocji, a także wyrazem szkocko-polskiej przyjaźni i długoletnich związków historycznych. Jest także darem dla Szkotów w podziękowaniu za gościnność, jaką okazali Polakom stacjonującym w Szkocji w czasie wojny.

Warto wspomnieć, że hotel Black Barony był ulubionym miejscem spotkań dla polskich weteranów. Przez jakiś czas, na stanowisku barmana, pracował w nim nawet sam generał Stanisław Maczek. Było to jedyne takie miejsce, gdzie wchodzący do baru klient stawał na baczność i oddawał honory barmanowi.


wróć