MENU

Czy wiesz, że w budynku nr 14, w którym obecnie znajduje się internat nr 1 i Biblioteka ASzWoj, już przed II wojną światową mieścił się Hotel Oficerski?

Budynek Hotelu Oficerskiego powstał w latach 1925-1932. Wybudowano go na bazie projektów architektów: Kazimierza Mieszkisa, Romualda Millera, Bruno Zborowskiego i Wincentego Adamskiego z przeznaczeniem na hotel i sale wykładowe Centrum Wyszkolenia Piechoty.

Początkowo budynek był wznoszony na planie litery H. Na przełomie lat 20. i 30. rozpoczęto rozbudowę głównej auli i budowę nowego skrzydła budynku od strony wschodniej. W części tej zaprojektowano sale wykładowe oraz dodatkowe pokoje mieszkalne dla słuchaczy.

Hotel, jak na tamte czasy, był budynkiem bardzo nowoczesnym. Posiadał własną sieć wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania. Każdy pokój był wyposażony w aneks sanitarny. Budynek posiadał 180 pokoi mieszkalnych, 6 sal wykładowych, w tym 2 amfiteatralne, jadalnie, sale klubowe i bilardowe. W hotelu znajdowało się kasyno,w którym stołowali się oficerowie. W jadłospisie były również posiłki wegetariańskie.W kasynie można było także poczytać prasę, grać w szachy, warcaby, ping-ponga, bilard, a nawet zagrać na pianinie. W kasynie urządzano zabawy, odczyty, koncerty i przedstawienia teatralne. Ich organizacją zajmowało się Towarzystwo Oficerskiego Kasyna Centrum Wyszkolenia Piechoty.

Obsługę hotelu stanowili portierzy, gońcy, woźni oraz służba hotelowa – numerowi, posługaczka, froter, monter i palacz. Zgodnie z regulaminem hotelu, oficerowie mogli korzystać również z usług boyów hotelowych, których np. wysyłali do miasta po sprawunki.

Źródło: Domy Mieszkalne Funduszu Kwaterunku Wojskowego, Sprawozdanie 1930-1933

http://lepszyrembertow.pl


wróć