MENU

Czy wiesz, że na rondzie przed bramą wjazdową na teren obecnej Akademii Sztuki Wojennej znajdował się pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego?

Pomnik z metalowym popiersiem marszałka Piłsudskiego odsłonięto w tym miejscu 10 listopada 1935 r. Po uroczystym odsłonięciu odbyła się defilada w której uczestniczyły: 3 Batalion Strzelców, 32 dywizjon artylerii lekkiej i pluton łączności Centrum Wyszkolenia Piechoty, które poprowadził płk Marian Jadwiński – dowódca 3 Batalionu Strzelców.

W roku 1937 popiersie zamieniono na większe, wykonane z piaskowca, a sam cokół podwyższono i ogrodzono. Na cokole pomnika widniał napis: WODZOWI NARODU – REMBERTÓW oraz  data 10. 11.1935.

Każdego roku 15 sierpnia – w rocznicę Cudu nad Wisłą – pod pomnikiem odbywał się uroczysty capstrzyk, w którym uczestniczyli żołnierze Centrum Wyszkolenia Piechoty oraz miejscowa ludność.

W czasie okupacji Niemcy początkowo tolerowali pomnik, ale w 1941 r. postanowili go usunąć. Oficjalnie popiersie zaginęło. Krążyły także pogłoski, że zostało wykradzione Niemcom, schowane, a następnie zakopane na jednej z działek w okolicy ul. Cyrulików.  

Obecnie na miejscu pomnika marszałka Piłsudskiego stoi postument poświęcony gen. Fieldorfowi „Nilowi”.  


wróć