Kolejna wizyta w ramach „Katedry Ad Hoc”

Wykład prof. van Crevelda

Profesora oficjalnie powitał dyrektor Instytutu Sztuki Operacyjnej i Taktyki Wydziału Wojskowego, płk dr hab. Przemysław Paździorek, dziękując prelegentowi za przyjęcie zaproszenia. Poniedziałkowe spotkanie charakteryzowało się wysokim poziomem merytorycznym, popartym przede wszystkim osobowością i autorytetem prof. van Crevelda. Ponadto, wykład wywołał szeroką dyskusję wśród audytorium, będącą zapowiedzią interesującego i twórczego tygodnia myśli wojskowej.

Wykład prof. van Crevelda

Po zakończeniu wykładów z gościem spotkali się: prorektor ds. wojskowych ASzWoj, płk dr hab. Dariusz Majchrzak oraz dziekan Wydziału Wojskowego, płk dr hab. Krzysztof Krakowski. 

Wykład prof. van Crevelda

Wykłady i dyskusje panelowe z udziałem prof. Martina Van Crevelda potrwają do 17 listopada i dotyczą następujących zagadnień:

  • 13.11 – The crisis of Military Theory. Why war?
  • 14.11The challenge of war. Bulding the forces.
  • 15.11The conduct of war. On Strategy.
  • 16.11War at sea. Air-Spaceand Cyber war.
  • 17.11Nuclear war. Change, continuity and the future.

Podczas spotkań poruszana jest także tematyka zawarta w najnowszej publikacji Profesora pt. „More on War”. Wykłady odbywają się w auli nr 30, budynek Biblioteki Głównej ASzWoj w godzinach 9.00-11.15.

Gospodarzem tego naukowego przedsięwzięcia jest Zakład Operacji Instytutu Sztuki Operacyjnej i Taktyki, który sprawuje merytoryczną opiekę nad Wyższym Kursem Operacyjno-Strategicznym.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej.

* * *

BIOGRAFIA

Prof. Martin van Creveld jest jednym z najbardziej znanych ekspertów w dziedzinie historii i strategii militarnej na świecie. Opublikował 33 książki dotyczące tej tematyki, które ukazały się w dwudziestu różnych językach świata, niektóre także w języku polskim. Uczył i wykładał praktycznie w każdym ważnym instytucie wyższego szkolnictwa wojskowego i strategicznego na świecie, począwszy od Waszyngtonu, poprzez Tokio, Londyn, Seul, Moskwę, aż po Johannesburg. Jest autorem licznych artykułów, ekspertem udzielającym się w programach radiowych i telewizyjnych w wielu krajach.

Prof. Martin van Creveld na co dzień prowadzi bloga (http://www.martin-van-creveld.com), na którym publikuje cotygodniowy artykuł zawierający komentarz na każdy temat, który uzna za interesujący. Mieszka w Izraelu, w pobliżu Jerozolimy, wraz z żoną Dvorą Lewy, malarką.

Pliki do pobrania:

Zobacz również:

Informację wytworzył:
Przemysław Paździorek
Informację wprowadził/ostatnio modyfikował:
Weronika Kukla
Data wytworzenia informacji:
2017-11-14
Data ostatniej zmiany:
2017-11-14
Data dodania i edycji:
2017-11-14 10:06:48 :
Weronika Kukla
2017-11-14 11:51:47 :
Weronika Kukla
2017-11-14 15:09:38 :
Weronika Kukla