MENU

Niepodległa i niepokonana - kartka z kalendarza

Dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się w historii Polski, ale także Europy, jako moment przełomowy. Po 123 latach zaborów, podczas których nie brakowało zrywów narodowych, Polska w końcu odzyskała niepodległość. W 2018 roku obchodzimy 100. rocznicę tych wydarzeń. 

W listopadzie 1918 r. Niemcy doświadczyli pasma niepowodzeń na froncie zachodnim. Wtedy także więzienie w Magdeburgu opuścił Józef Piłsudski. W kraju wciąż postrzegany był on jako przywódca narodu, którego poczynania akceptowała większość polskiego społeczeństwa. 11 listopada w Warszawie Piłsudski przejął całość władzy wojskowej od Rady Regencyjnej, a następnie oznajmił europejskim przywódcom, że Polska odzyskała niepodległość.

Dzień 11 listopada uznany został przez Polaków jako symbol podwójnego zwycięstwa. Z jednej strony Józef Piłsudski stał się przywódcą, a z drugiej – wtedy właśnie został podpisany rozejm w Compiègne, oznaczający kapitulację Niemiec i tym samym kończący I wojnę światową. 

Listopadowe wydarzenia wprawiły Polaków w dawno już zapomniany stan euforii. Jędrzej Moraczewski o emocjach towarzyszących mieszkańcom odrodzonego państwa pisał: Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...). [J. Moraczewski, Przewrót w Polsce]

Obecnie na 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości i dzień wolny od pracy. W tradycję obchodów tego dnia wpisały się  defilady, marsze, biegi niepodległościowe i koncerty. Muzea organizują wystawy poświęcone bohaterom listopadowych wydarzeń, a także zapraszają do uczestnictwa w piknikach i pokazach.

***
Materiał opracowany został na podstawie: www.dzieje.pl 


wróć