MENU

Narodowe Święto Niepodległości - uroczysta zbiórka w ASzWoj

W czwartek 8 listopada 2018 r., w ramach  obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w Akademii Sztuki Wojennej odbyła się uroczysta zbiórka.

Kadra, pracownicy i studenci Akademii Sztuki Wojennej oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. List do społeczności uczelni z okazji obchodów rocznicowych skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- 11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. W tym dniu, po 123 latach zborów, Polska znów pojawiła się na mapie Europy, na mapie świata jako niepodległe, suwerenne państwo. Tegoroczne obchody święta mają szczególny charakter, gdyż mija 100 lat od zrzucenia jarzma zaborczego (…) – powiedział podczas uroczystości rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej, gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz. W Akademii Sztuki Wojennej przekazywana jest pamięć historyczna i jak podkreślił w wystąpieniu generał Parafianowicz, Akademia jest najbardziej godnym miejscem do tego, aby czcić pamięć bohaterów, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Polski, gdyż jest to miejsce, gdzie zachowana jest pewna ciągłość historyczna (…).

Podczas uroczystości gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz wręczył akty powierzenia funkcji:

- prorektora do spraw dydaktycznych - płk. dr. hab. Leszkowi Elakowi;
- prorektora do spraw naukowych - płk. dr. hab. Tadeuszowi Zielińskiemu;
- dziekana Wydziału Zarządzania i Dowodzenia –  płk. dr. hab.  Tomaszowi Jałowcowi.

Ponadto kadrze i pracownikom Akademii zostały wręczone akty mianowań, medale i wyróżnienia rektora-komendanta.

Uczelniane obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetnił wykład okolicznościowy prof. dr. hab. Janusza Odziemkowskiego.

Galeria zdjęć z uroczystości (FLICKR)


wróć