W dniu 7 czerwca 2018 r. odbyła się podróż studyjna grupy studentów 2 roku studiów licencjackich na kierunku Lotnictwo do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Opiekę dydaktyczną sprawowali kierownik Katedry Zarządzania Lotnictwem Cywilnym – dr hab. Telesfor Marek Markiewicz oraz adiunkt – dr Władysław Leśnikowski, organizator i dowódca tej jednostki w latach 2007-2010.

Pobyt w bazie rozpoczął się od przywitania i prezentacji historii jednostek lotniczych stacjonujących na lotnisku w Łasku przez Szefa Sztabu 32. BLT – ppłk. Krzysztofa Bienia, któremu towarzyszył oficer prasowy – mjr Andrzej Truskowski. Na zakończenie tej części programu dr hab. Markiewicz dziękując za życzliwe przyjęcie i umożliwienie zwiedzania obiektów bazy wręczył ppłk. Bieniowi okolicznościowy medal Akademii Sztuki Wojennej.
Następnie grupa studentów udała się wraz z oficerem prasowym w rejon rozśrodkowania samolotów F-16, gdzie w jednym z hangarów została zapoznana z możliwościami tego nowoczesnego samolotu bojowego i wariantami jego uzbrojenia. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wystawy statycznej samolotów będących w przeszłości na wyposażeniu polskiego lotnictwa wojskowego (takich jak: TS-8 „Bies”, TS-11 „Iskra”, Lim-5, I-22 „Iryda”, MiG-21, MiG-23), jak również statków powietrznych będących jeszcze w użytkowaniu Sił Powietrznych (PZL-130 „Orlik”, Su-22, MiG-29). Wszystkie samoloty zostały pieczołowicie odrestaurowane przez Grupę ARCHEO pod kierownictwem Piotra Polita, który był przewodnikiem po ekspozycji, ciekawie opowiadając historię odbudowy poszczególnych egzemplarzy samolotów.
Wystawa ta, jak podkreślali gospodarze, budzi ogromne zainteresowanie wszystkich zwiedzających (ok. 20 tys. rocznie), w tym przedstawicieli Sił Powietrznych USA, którzy są częstymi gośćmi w 32. BLT. Na zakończenie pobytu dowództwo jednostki zaprosiło studentów na poczęstunek przy grillu i na kolejne odwiedziny jesienią, kiedy będą odbywały się uroczystości z okazji przekazania do eksploatacji zmodernizowanej drogi startowej. Cel podróży studyjnej został w pełni osiągnięty.
Tekst: dr hab. Telesfor Marek Markiewicz
Zdjęcia: Mikołaj Firlej – student IV semestru studiów licencjackich